Anthurium pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, choć obecnie jest też powszechnie kojarzony z kultywatorami (odmianami) rosnącymi na Hawajach. Konieczne przeczytaj wszystko na temat kwiat anturium, Anthurium zwany też kitnia. Jeszcze dziś sprawdź, czy anturium jest trujące? Jak się zachować w razie intoksykacji organizmu?
Kwiat anturium zwany też kitnia, kwiat Flamingo (łac. Anthurium), to rodzaj roślin zielnych należących do rodziny obrazkowatych (Araceae), rzędu (Alismatales), oraz kładów: rośliny jednoliścienne, okrytonasienne i naczyniowe. Jego inne popularne nazwy, to Flamingo lily, Tail flower. Rodzaj Anthurium obejmuje przy tym bardzo dużo, bo aż ok. 850 poznanych i opisanych dotąd gatunków roślin egzotycznych neotropikalnych (niektóre źródła ich łączną liczbę szacują nawet na ok. 1 tys. gat.). Rodzaj Anthurium w obrębie rodziny obrazkowatych odróżnia się ponadto największym zróżnicowaniem budowy i wyglądu zewnętrznego (budowa morfologiczna). Wiele kultywarów czyli odmian Anthurium uprawia się na całym świecie, w tym w Polsce, jako bardzo popularne kwiaty cięte lub jako doniczkowe rośliny pokojowe. Kwiat anturium to wieloletni kwiat hodowany z kłącza, atrakcyjna doniczkowa roślina domowa. Kwiat ten ma przy tym bogate zielone liście i różowy, biały lub czerwony kwiat o niesamowitym kształcie jak gdyby języka.
Skąd pochodzi kwiat anturium?
Obszar występowania rodz. Anthurium rozpościera się od Wielkich Antyli i Północnego Meksyku (Tamaulipas i Nayarit), po Południowy Paragwaj oraz Północną Argentynę i Brazylię. Największa różnorodność gatunkowa kwiatów z rodz. Anthurium występuje jednak w Panamie i Kostaryce oraz na wyżynach i nizinach północnej części Ameryki Południowej. W mniejszych ilościach anturium rośnie też w Południowej Brazylii oraz w górach Południowego Meksyku.
Kwiat anturium – najbardziej znane gatunki
Spośród ok. 850 poznanych i opisanych dotąd gat. należących do rodzaju Anthurium, 82 z nich stanowią endemity (gat. rosnące wyłącznie w danym miejscu) Panamy, wśród których 30 gatunków żyje wyłącznie na wschód od Kanału Panamskiego, a 26 na zachód od niego. Trzy gat. endemiczne (A. hutchisonii, A. sanctifidense i A. antonioanum) są natomiast szeroko rozpowszechnione w całej Panamie. 26 gatunków Anthurium rośnie endemicznie w Meksyku (np. A. andicola, A. chiapasense, A. nizandense, A. pedatoradiatum i A. podophyllum), 3 gat. w Gwatemali (A. armeniense, A. parvispathum, A. retiferum), 1 gat. (A. beltianum) w Nikaragui i 1 gat. (A. lancetillense) w Hondurasie.
Kwiat anturium – morfologia / wygląd
Roślina ozdobna z dużymi, mięsistymi liśćmi i jasnoczerwonymi lub różowymi kwiatami w kształcie języka, pojedynczego liścia. Kwiaty składają się z czerwonego lub różowego płatu w kształcie językowatej pochwy zwanej spathe, która otwiera się na płasko i często pokazuje zmarszczki żył (naczyń wewnątrz płatka kwiatowego). Pochwa kwiatowa jest przy tym szeroka i jajowata w kształcie, podobna nieco do zarysu serca, mierzy też 10-15 cm długości. Centralnym jej elementem jest stosunkowo długi, biały lub żółty kolec z zalążniami i pylnikami, mający 8-12 cm długości. Liście Anthurium są jajowate lub w kształcie serca i mierzą ok. 17-50 cm długości oraz 11-22 cm szerokości. Owocami są małe czerwone jagody o długości 8-15 mm, owalne w kształcie i zgrupowane wzdłuż wspomnianego kolca kwiatowego.
Czy anturium jest trujące?
Tak, anturium jest trujące. Anturium to roślina piękna i oryginalna, nadająca się do wyszukanych i ekskluzywnych wnętrz, ale przy tym również toksyczna, o czym należy koniecznie pamiętać! Historycznie kwiat anturium był kiedyś nawet wykorzystywany z tego powodu, jako swoiste narzędzie tortur, które miało powstrzymać ludzi przed mówieniem i krzykiem, ponieważ przy infekcji jego sokiem m.in. puchnie język.
Anturium jest trujące, ale jakie stwarza przy tym zagrożenie dla życia?
Naukowo sprawdzono i dowiedziono, że dosłownie wszystkie części tej rośliny są trujące dla organizmów żywych. Jeśli anturium zostanie złamany, urwany, naduszony czy zgnieciony, wtedy roślina musi wysączyć na zewnątrz swój mleczno-biały, trujący sok. Ten sok zawiera toksynę nazywaną szczawianem wapnia. Szczawian wapnia znajduje się w maleńkich kryształach, które w kontakcie ze skórą powodują swędzenie i pieczenie. To jest jeszcze do przeżycia. Sok omawianej roślinny zawiera też jednak enzymy proteolityczne, które mogą wytwarzać histaminy, powodujące poważną reakcję alergiczną u niektórych osób. Niektóre źródła podają też, że kwiaty z rodzaju Anthurium zawierają również bardzo trujące związki cyjanogenne.
Kwiat anturium – kategoria toksyczności: wysoka. Uwaga! W razie kontaktu z sokiem rośliny należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, szczególnie jeśli usta lub język ulegną spuchnięciu lub wystąpią trudności w oddychaniu i/lub połykaniu.
Reakcje zwierząt na trujący kwiat anturium
Jeśli zwierzę na przykład ugryzie tę roślinę, wtedy prawdopodobnie zareaguje na pojawiający się, rosnący dyskomfort w jamie ustnej. Typowe reakcje obejmują potrząsanie głową lub pocieranie łapami twarzy i jamy ustnej. Intoksykowane sokiem Anthurium zwierzęta mogą również produkować nadmierne ilości śliny i/lub piany w jamie ustnej, wydają się nadmiernie spragnione oraz mają widoczny obrzęk warg i języka. Ciężka reakcja u zwierząt jest rzadka, ponieważ pieczenie wywołane przez gryzienie omawianej rośliny powstrzymuje je przed dalszym połykaniem jej soku i tkanek.
Ludzkie reakcje na trujący kwiat anturium
Ludzie, którzy niechcący lub świadomie ugryzą tę roślinę, albo zetkną się ustami z jej sokiem, zwykle doświadczają podrażnienia jamy ustnej, języka i gardła. Może to również przerodzić się w poważną reakcję alergiczną. Gardło może wtedy spuchnąć do tego stopnia, że utrudnia lub wręcz nawet uniemożliwia oddychanie, prowadząc w skrajnych wypadkach do śmierci z powodu uduszenia. Spożycie soku z Anthurium może też powodować wzdęcia i skurcze żołądka. Obchodzenie się z tą rośliną, przy kontakcie skóry dłoni i innych części ciała z sokiem Anthurium może ponadto przez dłuższy czas powodować podrażnienie skóry, ponieważ substancje chemiczne drażniące zawarte w jej soku, są dobrze wchłaniane przez ludzką skórę. Typowe jednak objawy zwykłego zatrucia to: bolesne pieczenie warg, jamy ustnej, języka i gardła. Czasami mogą też wystąpić ostre reakcje zapalne, w tym powstawanie pęcherzy i obrzęk tkanek.
Pierwsza pomoc w zatruciu Anthurium
W razie kontaktu z sokiem Anthurium natychmiast zadzwoń do punktu leczenia zatruć i/lub jak najszybciej udaj się do lekarza. Telefonicznie na pewno otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące radzenia sobie z sytuacją, a lekarz od razu przystąpi do leczenia. W przypadku zaburzeń w oddychaniu prawdopodobnie konieczne będzie przy tym natychmiastowe zabezpieczenie dróg oddechowych. Płukanie ust chłodną wodą również może zmniejszyć podrażnienie wydzielinami Anthurium.
Leczenie w zatruciu Anthurium
W większości przypadków zatruć powodowanych przez anturium nie jest konieczne skomplikowane leczenie. Środek przeciwbólowy można przepisać, aby pomóc w fizycznym dyskomforcie chorej osoby. Lód lub inne zimne okłady mogą być z kolei stosowane w leczeniu doświadczanego obrzęku. Bardzo ważne jest też, aby zapobiec dalszemu narażeniu na kontakt z tą rośliną. Kwiat anturium należy, więc przenieść poza zasięg zwierzęcia lub narażonej na kontakt z nią osoby, (która mogła zjeść fragment tej rośliny lub mieć kontakt z jej sokiem), aby nie mogło dojść do wielokrotnego zatrucia. Uwaga również, ponieważ najbardziej narażone na otrucia Anthurium są nasze dzieci (szczególnie najmłodsze) i zwierzęta domowe!