Pomysł na ogród na balkonie

Rate this post

Dobrze zorganizowany ogród na balkonie czy tarasie może wzbudzić naprawdę wielki podziw. Trzeba jednak zaaranżować go we właściwy sposób. Możliwości ku temu są obecnie nieograniczone. Masz taras lub balkon i planujesz hodować na nim rośliny? Nie wiesz jednak jak to wszystko urządzić? Jakie wybrać gatunki? Podpowiemy Ci gotowe i modne rozwiązania! Poznaj nasz pomysł na ogród na balkonie. W tym artykule informacyjnym dowiedz się, jak urządzić funkcjonalny i atrakcyjny balkon z ogrodem.

Pomysł na ogród na balkonie – planowanie i zakładanie ogrodu na balkonie.

Jeśli chcesz zrobić dobrze zorganizowany i idealny ogród balkonowy, to koniecznie najpierw go dobrze zaplanuj! Aby to zrobić, najprościej jest po prostu narysować wymarzony jego plan na papierze. Trzeba też nanieść na to odpowiednie rozmiary. Zadaj sobie przy tej okazji pytanie, jakie konkretnie są Twoje wymagania i jak chcesz je spełnić. Jakie rośliny chciałbyś uprawiać i jakie pojemniki do nich zastosować? Czy mają rosnąć w pojemnikach stojących, czy wiszących?

Czy ma to być ich wystawa pozioma czy pionowa?

Ważne jest też, czy Twój balkon jest słoneczny, czy też zacieniony oraz jaka w ogóle jest jego wielkość? Na planie trzeba ponadto nanieść również kształt balkonu, który wcale nie musi być standardowo prostokątny czy kwadratowy. Zmierz więc dokładnie długość, szerokość i wysokość swojego balkonu i narysuj go na papierze w odpowiednio pomniejszonej skali. Ułatwi to rozmieszczenie różnych przedmiotów, takich jak meble, duże i wolnostojące pojemniki i skrzynki na kwiaty, czy drabinki i pergole.

pomysł na ogród na balkonie

Pomysł na ogród na balkonie – balkon od strony wschodniej i zachodniej.

Na balkonach zlokalizowanych od wschodu i zachodu dobrze będzie rosło bardzo wiele roślin. Możemy tu wybrać zarówno gatunki kwiatów ozdobnych, jak i niektóre warzywa, a nawet owoce i zioła. Uwaga jednak, ponieważ na takim balkonie trzeba będzie starannie ochronić przed zimą byliny rosnące tu w dużych pojemnikach. Silne wiatry wschodnie i wieczorne zachodnie oraz mróz mogą bowiem spowodować wtedy naprawdę wiele szkód.

Pomysł na ogród na balkonie – balkon od strony północnej i południowej.

Balkony wychodzące na północ zazwyczaj pozostają zacienione cały dzień, chyba, że dach jest niski, a one są na ostatnim pietrze. Dlatego kochające słońce rośliny nie rozwiną się tu dobrze, kwiaty nie będą chciały kwitnąć, a warzywa owocować. Można sobie tu więc pozwolić tylko na rośliny dobrze znoszące cień i chłód.

Czytaj również  Clematis na balkonie

Niektóre z nich będą też wymagały koniecznej ochrony na zimę, chyba, że zawsze będziemy sadzić tylko rośliny jednoroczne. Z drugiej jednak strony, balkony wychodzące na południe również nie są idealne, choć można by sądzić inaczej. Balkony z wystawą południową są bowiem cały czas od rana do wieczora nasłonecznione. Na takim balkonie nie można więc uprawiać roślin wrażliwych na, przesuszenie, przegrzanie i poparzenie słońcem.

Pomysł na ogród na balkonie – urządzamy balkon zacieniony.

Jeśli masz zacieniony balkon, musisz wtedy ostrożnie dobierać do niego rośliny. Przed zakupem sprawdzaj najpierw za każdym razem, czy wybrana roślina będzie rosła i poradzi sobie w słabym świetle słonecznym. Zwróć też uwagę na wytrzymałość na większy chłód oraz na warunki zimowania i zimotrwałość. Najlepiej zawsze pytaj też w sklepie czy w szkółce wyłącznie o rośliny cieniolubne. Jadalne rośliny mogące rosnąć w cieniu, to np. mięta, imbir, kozieradka, szpinak malabarski, kapusta pekińska pak choi.

W cieniu można też uprawiać różne odmiany sałaty, cebule, czosnek, buraki czerwone, lubczyk, jarmuż, seler, estragon, kolendrę, pietruszkę czy koper. Z kolei kwiaty ozdobne godne polecenia do uprawy w cieniu, to m.in. paprocie, bluszcze, niecierpek nowogwinejski, begonie bulwiaste, nasturcje, niezapominajki. Dobrze sprawdzi się również tytoń oskrzydlony, fuksje, laurencje, dzwonek Poszarskiego, rozwar wielkokwiatowy i tawułki.

pomysł na ogród na balkonie

Liściaste ozdobne do cienia to np. werbeny, funkie, barwinek pospolity, fiołek labradorski, dąbrówka, żurawka, jasnota plamista. Inne rośliny o ozdobnych liściach polecane na zacieniony balkon to m.in. pokrzywki koleus Blumego i bluszczyk kurdybanek. Warto też oczywiście posadzić trochę odstraszającej owady gryzące komarzycy. Krzewy ozdobne na zacieniony balkon to natomiast azalie, różaneczniki, trzmielina Fortune’a, rododendrony, hortensje oraz cieniolubne iglaki.

Pomysł na ogród na balkonie – urządzamy balkon słoneczny.

Balkon słoneczny daje dużo więcej możliwości i można tu uprawiać niemal wszystko. Najłatwiejsze są rośliny zaliczane do miłośników słońca, jak przede wszystkim pelargonie, werbeny i róże. Są najłatwiejsze w uprawie na wystawie południowej, wschodniej i zachodniej. Inne kwiaty polecane na południowy balkon to m.in. petunie, surfinie, aksamitki, smagliczka nadmorska, szałwia, anginka, hellotrop. Najpopularniejsze są jednak wspomniane już pelargonie.

Czytaj również  Rabaty kwiatowe

Do wyboru mamy tu rosnące pionowo pelargonie rabatowe oraz zwisające pelargonie bluszczolistne. Pnącza na balkon południowy to m.in. męczennica Passiflora, aromatyczny groszek pachnący, smukła nasturcja większa, powojnik tangucki. Mniej znanym pnączem dobrym na południowy balkon jest pochodzący z Meksyku rodochiton czy kobea pnąca z Ameryki Środkowej. Na południowej wystawie balkonowej doskonale poradzi sobie również afrykańska tunbergia oskrzydlona i gęsty milin amerykański (Campsis radicans).

Rośliny zielone dobre na balkon południowy to również kaktusy i inne sukulenty (np. aloes, haworsje, grubosze, eszeweria). Można je wynieść tu z domu na lato. Doskonale sobie poradzą, jeśli lato okaże się ciepłe i dość słoneczne (w miarę bezdeszczowe). Jeśli balkon jest duży lub jest to taras, można też postawić tu niektóre zielone krzewy. Na słońce polecane są np. jałowce, tuje, bukszpany oraz krzewy o malowniczych liściach, jak trzmieliny (Fortunego i oskrzydlona), berberys Thunberga, wawrzyn i drzewka cytrusowe.

pomysł na ogród na balkonie zioła w doniczkach

Balkon południowy to również istny raj dla ziół. Będą tu doskonale rosły np. bazylia, oregano, rozmaryn, majeranek, tymianek, lawenda czy kolendra. Na słońcu znakomicie czuje się też mięta, koperek, pietruszka, cząber i lubczyk. Na balkonie południowym nie próbujmy jednak sadzić roślin kochających cień i wilgoć, choćby nie wiem jak się nam podobały!

Pomysł na ogród na balkonie – urządzamy przestrzenie pionowe balkonu.

Warto wykorzystać również pionową przestrzeń balkonu. Podwoimy w ten sposób obszar ogrodniczy. Określa się to mianem ogrodnictwa wertykalnego. Można kupić specjalne wiszące kwietniki pionowe, lub zamontować ogrodniczą kratę drewnianą i zawiesić na niej doniczki na hakach. Bardzo modne jest też tworzenie takich pionowych ogrodów za pomocą drewnianych palet stawianych jedna na drugiej. Można też użyć stare półki lub stojaki.

Przyda się wszystko, co zdoła utrzymać doniczki w pionie i hodować w nich rośliny jak w wiszących koszach. Posadź sporo winorośli i pnączy, bo doskonale kryją pionową przestrzeń. Wykorzystaj też pnącza kwitnące, jak powojniki, wiciokrzew, groszek pachnący czy pnące róże. Warzywa polecane na pionowe ściany to fasola, pomidory, ogórki, papryka i groch jadalny.

Czytaj również  Ogrody style, rodzaje i formy

Do koszy wiszących na ścianie doskonale prezentują się pelargonie bluszczolistne, petunie, werbeny, lobelie, czy fuksje. Można tu powiesić również truskawki w koszach.

Pomysł na ogród na balkonie – pomocne wskazówki ogólne.

Pamiętaj, że rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają większej pielęgnacji niż te rosnące na ziemi. Należy je bowiem regularnie nawozić i podlewać. Ponadto ich podlewanie powinno się odbywać rano i zgodnie z zapotrzebowaniem danych gatunków roślin. W donicach zainstalowanych na oknach i balustradach hoduj w zasadzie przede wszystkim rośliny kochające słońce.

Jeśli chcesz zachować większą prywatność na balkonie, uprawiaj też wysokie rośliny, jak bambus i palma areka. Doskonała jest też zewnętrzna ściana z proponowanych powyżej pnączy. Rośliny takie nie tylko ochronią balkon przed słońcem i wiatrem, ale i przed wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów.

Pomysł na ogród na balkonie – jakie wybrać doniczki i pojemniki?

Pojemniki na balkon powinny być nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Muszą być mocne i posiadać otwory na dnie. Doniczki i donice wolnostojące (ceramika, glina) są stabilne i chronią rośliny przed przewróceniem się. Jednak pojemniki mocowane na oknach, ścianach i balustradach powinny być wykonane z lekkiego materiału, takiego jak plastik.

kwiaty na balkonie w doniczce

Pamiętaj, że uprawiane rośliny są główną atrakcją balkonowego ogrodu, natomiast donice i pojemniki mają je tylko uzupełniać. Jeśli masz mały balkon, wykorzystaj wysokie i wąskie pojemniki, bo zajmują mniej miejsca. Zastosuje też ogrodnictwo wertykalne. Jeśli uprawiasz warzywa, zwłaszcza zielone, używaj długich i szerokich skrzynek czy donic.

Metalowe donice nadadzą z kolei balkonowi nowoczesny wygląd. Jeśli jesteś zapominalski, zapracowany i masz mało czasu, a Twój balkon jest słoneczny i wietrzny – kup pojemniki samo-nawadniające.

Meble na balkonie.

Meble niestety zajmują dużo miejsca na balkonie. Dlatego konieczny jest bardzo przemyślany ich dobór. Najlepsze są meble składane i lekkie, aby można je było szybko przenosić i łatwo schować na zimę. Pamiętaj, że jasne meble powoli się nagrzewają od słońca. Kolory i styl mebli musi pasować do roślin i motywu balkonowego ogrodu.