Syrop z mniszka lekarskiego

Rate this post

Mniszek Lekarski zwany też popularnie mleczem, to roślina uważana przez wielu za chwast. Odzyskała jednak w ostatnich latach popularność i powoli wraca jako lecznicze zioło, produkt na syrop, czy element do wyrobu wina własnej roboty. Używasz leki z ziołowej apteki, więc konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie właściwości ma syrop z mniszka lekarskiego. Jeszcze dziś wypróbuj, jak samodzielnie zrobić ten specyfik.

Syrop z mniszka lekarskiego – mniszek w zielarstwie i medycynie.

Chociaż większość ludzi traktuje mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jako chwast, to jednak roślina od dawien stosowana w ziołolecznictwie. Wspomaga bowiem trawienie i pobudza apetyt. Cała roślina od korzenia po kwiat jest przy tym jadalna z lekko gorzkim, podobnym do cykorii smakiem. Korzeń jest też czasami prażony, aby stworzyć kawę, która nie zawiera kofeiny.

Suszony lub świeży korzeń można też dodawać m.in. do herbat, nalewek, wywarów i naparów, czy okładów. Wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego jest również dostępny bez recepty w aptekach i sklepach zielarskich w postaci kapsułek. W tradycyjnej medycynie chińskiej i indiańskiej, a także u ludów Europy, korzeń mniszka lekarskiego od dawna stosowany był m.in. w leczeniu chorób żołądka i wątroby.

Zielarze uważają dziś, że mniszek lekarski może również pomóc w leczeniu wielu innych dolegliwości, w tym na trądzik, wypryski i egzemy, zbyt wysoki poziom cholesterolu, przeciw zgagom, na zaburzenia żołądkowo-jelitowe i cukrzycę, a nawet w leczeniu różnych postaci raka. Niektóre z tych właściwości są przy tym lepiej, inne słabiej lub jeszcze wcale niepoparte badaniami. Działanie preparatów z mniszka wymaga dalszych analiz.

Syrop z mniszka lekarskiego i jego wpływ na ciśnienie krwi.

Leki odwadniające diuretyki są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, chorób wątroby i niektórych rodzajów chorób nerek. Leki te mogą jednak powodować działania niepożądane, jak skurcze mięśni, bóle i zawroty głowy, czy zmiany ilości cukru we krwi. Niektórzy naukowcy uważają, że właściwości moczopędne mniszka lekarskiego mogą mieć zastosowanie medyczne w tym względzie. Można np. używać to zioło w leczeniu stanu przedcukrzycowego, wzdęć przedmiesiączkowych i zatrzymywania wody w ciele.

mniszek lekarski

Pewne badanie z 2009 r., nadzorowane przez National Institutes of Health wykazało, że już pojedyncza dawka ekstraktu z mniszka lekarskiego zwiększa częstotliwość oddawania moczu, w ciągu pięciu godzin od podania. Naukowcy nie byli jednak w stanie ustalić, w jaki sposób mniszek lekarski wywołał ten efekt. Częstotliwość i objętość oddawanego moczu sugeruje jednak, że ekstrakt może działać poprzez drażnienie pęcherza do wydalania moczu. Konieczne są dalsze badania nad tym, czy może to powodować niepożądane skutki uboczne.

Czytaj również  Podbiał pospolity

Syrop z mniszka lekarskiego i jego wpływ na problemy skórne.

W medycynie ludowej suszony korzeń mniszka lekarskiego jest często mielony na pastę i mieszany z wodą, aby stworzyć kojący okład na zaburzenia skóry, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca, wysypka, czyraki, wrzody itp. Niewiele jest dowodów na to, że mniszek lekarski może leczyć te schorzenia lepiej i szybciej, niż pozostawienie skóry samej. Wydaje się jednak, że ma łagodne właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe. Badania sugerują też, że może to pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom słonecznym skóry.

Kanadyjskie badanie z 2015 r. wykazało, że wyciąg z mniszka lekarskiego blokuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe B (UVB), chroniąc skórę przed uszkodzeniem słonecznym i obniżając ryzyko raka skóry. Niestety, mniszek lekarski może też wywoływać kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób, zwłaszcza dzieci. Trzeba więc stosować go ostrożnie, by uniknąć reakcji alergicznych.

Syrop z mniszka lekarskiego i jego wpływ na cukrzycę.

Uważa się, że korzeń mniszka lekarskiego ma właściwości przeciwcukrzycowe, bo zawiera rozpuszczalne włókno inulinę. Inulina zawiera z kolei złożony węglowodan fruktooligosacharyd (FOS), który wspomaga wzrost zdrowych bakterii w przewodzie pokarmowym i eliminuje mikroflorę szkodliwą. Zwiększa też wrażliwość na insulinę, spowalniając przepływ cukru z jelit do krwioobiegu, co zapobiega skokom poziomu cukru we krwi lub insuliny. Ekstrakt z mniszka stymuluje też trzustkę do wytwarzania insuliny, lepiej kontrolując poziom cukru we krwi i zapobiegając hiperglikemii.

Syrop z mniszka lekarskiego i jego wpływ na choroby wątroby.

Mniszek lekarski, szczególnie zażywany w formie toniku, „oczyszcza” wątrobę. Istnieją na to wstępne dowody badawcze (myszy karmione ekstraktem z korzenia mniszka miały znacznie spowolnione bliznowacenie/zwłóknienie wątroby). Ekstrakt inaktywował bowiem pierwotne komórki biorące udział w zwłóknieniu, zwane komórkami gwiaździstymi wątroby. Zniosło to stres oksydacyjny i umożliwiło gojenie oraz regenerację wątroby.

Czytaj również  Herbatka z dzikiej róży

mniszek lekarski na łące

Syrop z mniszka lekarskiego i jego wpływ na choroby nowotworowe.

Badania sugerują, że korzeń mniszka lekarskiego może być obiecujący jako środek przeciwnowotworowy m.in. w leczeniu raka trzustki i prostaty, czy w białaczce i czerniaku. Robi to przez indukowanie apoptozy, czyli programowanej śmierci komórek, w przypadku komórek rakowych. Stare komórki rakowe obumierają i są zastępowane nowymi zdrowymi.

Syrop z mniszka lekarskiego – jak go wykonać samodzielnie?

Syrop z mniszka lekarskiego można przyrządzić samodzielnie na kilka sposobów. Dla tych, którzy unikają cukru, przepis będzie pasował do miodu. Można też samemu poeksperymentować, by opracować jeszcze inny zmodyfikowany do swoich indywidualnych potrzeb przepis. W Polsce mniszek lekarski masowo kwitnie na przełomie końca kwietnia i początku maja. Wtedy też zbieramy jego kwiaty. To właśnie z nich robi się syrop, z powodu swej gęstości zwany też czasem miodem z mniszka. Syrop z mniszka lekarskiego jest idealny jako dodatek do herbaty i lodów, jako polewa na jogurt lub naleśniki. Można go też użyć do polania warzyw, ziemniaków i mięs, przed włożeniem ich do piekarnika.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego z zielonymi jabłkami – składniki:

ok. 50 kwiatów mniszka lekarskiego (tylko żółte płatki, użyj nożyczek, aby odciąć części zielone), 500 g pokrojonych zielonych jabłek (ok. 3 jabłek), do tego opcjonalnie 1 łodyga posiekanego rabarbaru (jabłka i rabarbar poprawiają ogólny smak syropu), 1 litr wody, ok. 500 g cukru, sok wyciśnięty z jednej cytryny. Jabłka i rabarbar należy pokroić. Następnie jabłka, kwiaty mniszka, rabarbar, sok z cytryny wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez pół godziny. Po tym całość przelewamy odcedzając przez czyste płótno (gazę).

Sok powinien być czysty klarowny i pięknie żółty. Czysty sok wlewamy z powrotem do garnka i dosypujemy do niego tej samej ilości cukru, ile waży sok (1 szklanka cukru to ok. 200 g soku). Znowu pichcimy sok na małym ogniu, aż rozpuści się cukier i całość zgęstnieje. Nie wolno jednak gotować go zbyt długo, nie może zmieniać koloru. Gotowy syrop wlewamy do wyparzonych słoików i syropowy miód Mniszkowy jest gotowy.

Czytaj również  Podział ziół ze względu na działanie

kwiaty mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego – dawkowanie.

Brak wytycznych dotyczących właściwego stosowania korzenia mniszka lekarskiego w Stanach Zjednoczonych. Jednak w Europie zarówno Komisja Europejska, jak i Brytyjska Farmakopea Ziołowa zaleciły konkretny zakres dawek uważanych za bezpieczne dla dorosłych:

w przypadku świeżego korzenia mniszka lekarskiego – można przyjmować 2 do 8 g dziennie;

proszek z suszonego korzenia – 3 do 4 g zmieszanych ze 150 ml ciepłej wody;

ekstrakt ze świeżego korzenia – 1 do 2 łyżek dziennie;

napar z mniszka – 1 łyżka posiekanego korzenia zmieszanego ze 150 ml wrzątku zaparzać ok. 20 min.;

ekstrakt z mniszka – 0,75 do 1,0 g dziennie.

Suplementy z korzenia mniszka lekarskiego są też dostępne w drogeriach i sklepach zielarskich. Można kupić robione na bazie mniszka nalewki, herbaty, ekstrakty, maści, proszki i suszone korzenie organiczne z hodowli ekologicznych. Zasadniczo nigdy nie wolno przekracza

dawki zalecanej przez producenta. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, trzeba przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem.

Syrop z mniszka lekarskiego i możliwe działania niepożądane.

Korzeń mniszka lekarskiego zażywany zgodnie z zaleceniami, jest ogólnie uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany u dorosłych. Możliwe działania niepożądane, to: zgaga, biegunka, rozstrój żołądka, podrażniona skóra. Mniszka powinny unikać kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci oraz osoby uczulone na ambrozję, chryzantemy, nagietek, rumianek, gorączkę, krwawnik, rośliny z rodziny Asteraceae (słoneczniki i stokrotki), jod i lateks. Możliwe też, że mniszek może zmniejszyć płodność u kobiet i poziom testosteronu u mężczyzn, bo zawiera fitoestrogen.

Syrop z mniszka lekarskiego i możliwe interakcje z lekami.

Mniszek lekarski może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, wpływając na wchłanianie leku do krwioobiegu, metabolizm w wątrobie lub wydalanie z organizmu z moczem. Odkryto możliwość interakcji z lekami: antybiotyk Cipronex (cyprofloksacyna) i Penetrex (enoksacyna), lek przeciwdepresyjny Elavil (amitryptylina) i przeciwpsychotyczny Haldol (haloperidol), lek moczopędny Lasix (furosemid), środki antykoncepcyjne na bazie estrogenów, statyny (np. Mevacor z lowastatyną i Lipitor z atorwastatyną). Należy informować lekarza o przyjmowanych lekach ziołowych.