Staśmione kwiaty pomidora

4/5 - (1 vote)

Pomidory są jednymi z najczęściej uprawianych warzyw w naszych ogrodach i na działkach. Czasem jednak zamiast pięknych, symetrycznie okrągłych pomidorów, tworzą się mocno zniekształcone okazy. Zwykle też rosną potem dość duże. Czy to normalne? Czy to może jakaś choroba, czy raczej genetyka? Jak do tego dochodzi? Przeczytaj i zobacz! Co to są Staśmione kwiaty pomidora zrywać czy zostawiać? Kwiat staśmiony, staśmiony kwiat pomidora – co to? Sprawdź, czy trzeba obrywać kwiaty w pomidorach? Jaki mogą mieć wpływ na owocowanie pomidorowych krzewów? Czy można im zapobiec?

Staśmione kwiaty pomidora? Kwiat staśmiony, staśmiony kwiat pomidora – co to?

Staśmione kwiaty u pomidorów mogą, choć nie musza wystąpić. Na ich pojawienie się wpływają głównie niekorzystne warunki pogodowe na początku kwitnienia. Staśmione kwiaty różnią się przy tym wyglądem od pozostałych, standardowo wyglądających kwiatów pomidorów. Takie staśmiane kwiaty są bowiem wyraźnie większe, a przy tym w jakimś stopniu też zdeformowane. Dlaczego są większe? Ponieważ taki jeden kwiat tworzy wtedy kilka normalnych kwiatów zrośniętych w jeden.

Duży kwiat staśmiany. Naukowcy odkryli, że może go tworzyć nawet od dwóch do siedmiu zwykłych kwiatów. Wykazano ponadto, że na jedną sadzonkę taki zmutowany kwiat trafia się na szczęście tylko jeden raz. Jeśli już się jednak trafi, to występuje też zwykle na pierwszym powstałym gronie.

dziwne kwiaty pomidora staśmione

To całkiem logiczne, ponieważ staśmiane kwiaty inicjują zbyt niskie temperatury w czasie początkowego wzrostu i rozpoczęcia kwitnienia całej rośliny. Czy jednak takie staśmiane kwiaty mogą mieć negatywny wpływ na dalsze owocowanie pomidorowych krzewów? A jeśli tak, to czy można im zapobiegać?

Kwiat staśmiony, staśmiony kwiat pomidora – jak poznać staśmiony kwiat pomidora? Czym różni się jeden od drugiego?

Zwykły kwiat ma normalną budowę, a więc tylko jeden pojedynczy słupek. Natomiast kwiat staśmiony może mieć nawet kilka różnie zrośniętych słupków. Powoduje to, że staje się wyraźnie większy od pozostałych kwiatów na krzaku. Poszczególne gatunki i odmiany pomidorów mają przy tym określoną liczbę kwiatów na gronie. Najwięcej mają ich posiadające malutkie owoce pomidory koktajlowe.

Jeśli jednak w gronie będzie wyraźnie mniej kwiatów, może to oznaczać, że jakieś kwiaty zrosły się w zmutowany kwiat staśmiony. To niemal pewne, że taki kwiat wtedy odnajdziemy na krzaku, zwykle w pierwszym powstałym kwiatowym gronie.

Czytaj również  Choroby brzozy Youngii

staśmiony kwiat pomidora

Staśmione kwiaty pomidora – dlaczego i jak taki kwiat powstaje?

Przyczyną powstania kwiatu staśmionego u pomidorów jest zła pogoda, ale też pewna mutacja genetyczna. Mutacja ta zachodzi w momencie podziału zalążków kwiatowych. Normalnie jednak nie zajdzie. Inicjuje ją bowiem niska temperatura w tym czasie. Czynnikiem wywołującym mogą też być inne czynniki stresogenne, jak np.: duża różnica temperatur między dniem a nocą; niekorzystna wilgotność powietrza, nagła zmiana warunków; przesadzenie.

Dlatego właśnie staśmienie kwiatów u pomidorów występuje zwykle na pierwszych gronach. Wyrastają bowiem w czasie, gdy temperatury mogą jeszcze bywać momentami zbyt niskie. Omawiana deformacja kwiatów może wystąpić praktycznie u wszystkich odmian. Można ją więc spotkać również u pomidorów o bardzo dużych owocach, jak np. pomidory malinowe czy bawole serca.

U małych odmian mutacja staśmianych kwiatów również występuje, choć pojawia się u nich rzadziej. Dotyczy to np. pomidorów koktajlowych (cherry), czy też pomidorów daktylowych. Skoro jednak wiemy, jakie czynniki wywołują omawianą szkodliwą mutację, to możemy jej zapobiegać. Tylko jak to robić i na ile jest to skuteczne?

Staśmione kwiaty pomidora – czy takie kwiaty wpływają na owocowanie?

Niestety skoro kwiat stanie się zdeformowany, to również i owoc, który z niego wyrośnie, nie będzie normalny. Dlatego należy pilnować początku okresu owocowania pomidorów i usuwać staśmiane kwiaty. Jeśli jednak to przegapimy, to z pozostawionego zmutowanego kwiatu powstanie zniekształcony owoc. Owoce powstałe ze staśmianych kwiatów rosną przy tym zwykle bardzo duże.

Mają też dziwny wygląd, jakby były złożone z kilku pozrastanych ze sobą pomidorów. Widać więc na nich różne pęknięcia, rozdwojenia, żebrowania, skorkowacenia itp. Dokładny wygląd takich zmutowanych owoców pomidorów zależy od tego, ile kwiatów je utworzyło. Innymi słowy chodzi o to, ile kwiatów nie rozdzieliło się na oddzielne w czasie swego wczesnego etapu rozwoju.

Zasada jest taka, że im więcej kwiatów zrośnie się w jedno, tym większy i bardziej zdeformowany powstanie owoc. Niestety taki jeden owoc na krzaku wpływa też na cały jego pozostały plon, jaki dopiero powstanie. Dlatego tak ważne jest szybkie usuwanie staśmianych kwiatów. Jedynie smak zmutowanych owoców nie odbiega od normy.

Czytaj również  Cięcie winorośli latem

To, czy staśmiony kwiat pomidora wpłynie na dalsze owocowanie, zależy też od liczby tworzących go, zrośniętych kwiatów. Wpływ na to ma również zastosowana pielęgnacja kwitnących i owocujących krzewów.

Staśmiony kwiat pomidora czy taki kwiat jest szkodliwy?

Staśmione kwiaty pomidorów są szkodliwe w dwojaki sposób. Dla nas powstające z nich owoce są w pełni jadalne i smaczne, choć mają kiepski wygląd. Pozostałymi cechami nie różnią się niczym od zwykłych owoców. Nie mają więc żadnych złych bakterii, grzybów i innych patologicznych mikroorganizmów. Nie ma też w nich szkodliwych związków chemicznych lub organicznych.

dziwny kwiat pomidora

Jedząc je na pewno więc na nic nie zachorujemy. Pomidory powstałe ze staśmionych kwiatów są więc całkowicie jadalne i tak samo zdrowe, jak te normalne. Staśmione kwiaty są jednak niebezpieczne dla egzystencji samej rośliny. Zarówno takie zmutowane kwiaty, jak i powstające z nich potem duże i ciężkie owoce mocno obciążają pomidorowe krzewy.

Krzewy muszą kierować swą energię na ich utrzymanie, zamiast na powstawanie nowych owoców. Sporą część składników odżywczych pobierają właśnie te mutanty. Opóźnia to dojrzewanie następnych owoców i obniża cały plon w sezonie wegetacyjnym. Staśmione kwiaty wywierają więc ogólnie negatywny wpływ na rozwój i owocowanie krzewów pomidorów.

Czy trzeba obrywać kwiaty w pomidorach?

Jak już wspomniano, zaleca się zrywać nieprawidłowo wykształcone, zmutowane staśmione kwiaty pomidorów. Co jednak ciekawe, w niektórych przypadkach można je zostawić i obserwować. Zrywać należy je zawsze wtedy, gdy widzimy, że wiele kwiatów zrosło się w ten sposób ze sobą. Przyszły owoc będzie bowiem zbyt wielki, niekształtny i obciążający. Następne prawidłowe już owoce będą ponadto mniejsze i opóźnione w dojrzewaniu.

Staśmione kwiaty rozpoznajemy po ilości słupków. Jeśli jest ich więcej niż jeden, na pewno jest to kwiat staśmiony. Jeśli jednak taki kwiat ma tylko dwa słupki, można go pozostawić. Powstanie z niego owoc tylko trochę większy od pozostałych. Krzew sobie z nim poradzi doskonale przy odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu. Sadzonka poradzi sobie wtedy z utrzymaniem nieco większego owocu.

Nic złego się nie stanie, a owocu nam nie ubędzie. Taki kwiat warto zostawić szczególnie, gdy mamy małą uprawę przydomową i nie zależy nam na pięknym kształcie owoców. Każdy owoc jest wtedy dla nas cenny i równie smaczny. Można też dodatkowo usunąć dolne liście i nadmierne pędy. Wtedy odżywcze soki rośliny zostaną skierowane bardziej na dojrzewanie owoców, a nie utrzymanie nadmiaru części zielonych.

Czytaj również  Kiedy ścinać liście truskawek?

jak wygląda kwiat staśmiony u pomidora

Staśmione kwiaty pomidora – jak zapobiegać takim kwiatom u pomidorów?

Staśmione kwiaty u pomidorów nie są szkodliwe dla ludzi, a niekorzystnie wpływają tylko na same rośliny. Dlatego lepiej jednak pilnować, aby takich zdeformowanych mutantów nie było w uprawie. Jeśli jednak wiemy jak one powstają i jakie są tego przyczyny, to możliwe jest zapobieganie im. Warto zatem poznać sposoby na unikanie tego problemu w uprawie. Skoro do takiej degenerującej mutacji dochodzi przy niskich temperaturach na zewnątrz, to sadzonki pomidorów lepiej wysadzać gdy zrobi się ciepło.

Różnica temperaturowa między dniem i nocą też nie powinna być znacząca. Gleba wczesną wiosną też nagrzana jest tylko z wierzchu, a niżej pozostaje jeszcze zimna. Wszystko to sprzyja powstawaniu omawianej mutacji. Lepiej więc przeczekać jeszcze kilka tygodni. Gleba się wtedy lepiej nagrzeje w warstwach głębszych, a powietrze będzie już bez zbytniego chłodu.

Można też postawić głównie na wytrzymalsze odmiany pomidorów o mniejszych owocach. Są one zdecydowanie mniej podatne na staśmienie i dojrzewają o wiele szybciej. Uzyskamy też z nich więcej owoców z jednego krzewu. Jeśli jednak chcemy uzyskać ładnie kształtne owoce, to musimy stale monitorować pomidory i doskonale je pielęgnować. Ważne jest jak wspomniano szczególnie obrywanie staśmianych kwiatów oraz dobre nawożenie i usuwanie nadmiaru liści czy pędów.

Staśmione kwiaty pomidora co zrobić, gdy takie kwiaty już się wykształcą? Czy trzeba obrywać kwiaty w pomidorach?

Podstawowa zasada zapobiegania staśmionym kwiatom, to sadzenie pomidorów wtedy, gdy pogoda będzie już cieplejsza. Należy też unikać przesadzania sadzonek i usuwać jak najszybciej takie zmutowane kwiaty. Dobrze też wybierać odmiany o mniejszych owocach i dobrze potem dbać o sadzonki. Chodzi szczególnie o ich odpowiednie nawadnianie, nawożenie oraz usuwanie zbędnych pędów i liści. Uzyskamy wtedy obfite, zdrowe i smaczne plony pomidorów.