Ogród angielski

4/5 - (1 vote)

Architektura krajobrazu jest arcyważnym zagadnieniem, szczególnie w przypadku projektowania ogrodów i parków w różnorodnych stylach. Do wyboru mamy szeroką gamę możliwości zarówno nowoczesnych, jak i sprawdzonych tradycyjnych. Zdecydowanie godnym polecenia wyborem jest tzw. Jardin à l’anglaise, czyli ogród angielski. Urządzasz prawdziwy ogród z tradycjami, więc obowiązkowo poznaj ogród w stylu angielskim. Jeszcze dziś sprawdź, jak zaplanować architektonicznie i jak urządzić ogród angielski.

Ogród w stylu angielskim, – co to takiego?

Inaczej jest też nazywany angielski ogród krajobrazowy, a także angielski park krajobrazowy lub po prostu ogród angielski (w jęz. francuskim: Jardin à l’anglaise, włoski: Giardino all’inglese, niemiecki: Englischer Landschaftsgarten, portugalski: Jardim inglês, hiszpański: Jardín inglés). Jest to styl ogrodu krajobrazowego, jaki pojawił się w Anglii na początku XVIII w. i dość szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Zastępując bardziej formalny i symetryczny ogród francuski (jardin à la française) z XVII w., jako główny styl ogrodniczy Europy.

Ogród angielski od samego początku prezentował wyidealizowany widok niby to dzikiej natury. Czerpał inspirację z obrazów krajobrazów artystów Claude’a Lorrain i Nicolasa Poussina, a także z klasycznych chińskich ogrodów Dalekiego Wschodu. Które zostały w tych czasach dokładniej opisane przez europejskich podróżników. Szczególnie wpływowa była praca Lancelota „Capability” Browna.

Klasyczny ogród w stylu angielskim zwykle obejmuje przy tym jezioro, łagodnie toczące się trawniki na tle drzew, kwietne roślinne enklawy, drzewa i krzewy, w tym żywopłoty, a także odtwarzane klasyczne świątynie, ruiny gotyckich budowli, mostów, czy innej malowniczej architektury, projektowanej w celu odtworzenia idyllicznego krajobrazu pasterskiego. Pod koniec XVIII w. ogród angielski zaczął być też naśladowany przez francuski ogród krajobrazowy. A nawet kopiowano go w Rosji i Niemczech. Wywarł też duży wpływ na formę parków i ogrodów publicznych, jakie projektowano na świecie w XIX w.

Ogród angielski – jak go zaprojektować?

Legendarne ogrody Anglii od dawna wpływają na krajobrazy mieszkalne na całym świecie i są podziwiane za bujne, zielone trawniki, żywopłoty, kwietne i zielne enklawy, jeziorka, mostki i zapierające dech w piersiach architektoniczne budowle imitujące antyki czy chińskie ogrody. Oczywiście nie musisz mieszkać w Wielkiej Brytanii, aby cieszyć się przyjemnościami uroczych domków i angielskich ogrodów. Dzięki podstawowym zasadom projektowania i znajomości gat. roślin. Które dobrze sobie radzą w twoim regionie klimatycznym i które można naturalistycznie integrować z otaczającym krajobrazem, możesz uchwycić istotę ogrodu w stylu angielskim.

Czytaj również  Bugenwilla

ogród angielski

Dzięki jednolitemu stylowi Twój ogród będzie piękniejszy niż kiedykolwiek. Kiedy zaczniesz projektować nowy ogród i wybierzesz jego styl, porady eksperta i tak mogą być jednak nieocenione. Angielski ogród krajobrazowy był skoncentrowany na angielskim wiejskim domu. W Twoim projekcie może to wiec być ogród angielski czysto tradycyjny, lub tradycyjny z nowoczesnym akcentem. Pod koniec XIX w. książka Williama Robertsona „The English Flower Garden”, wzbudziła entuzjastyczne zainteresowanie naturalnym angielskim designem roślin zielnych, odejściem od bardziej ustrukturyzowanych, geometrycznych i wypielęgnowanych ogrodów.

Ale to projektantka ogrodów Gertrude Jekyll wprowadziła koncepcję obramowań o jednolitym kolorystycznym obramowaniu, a także zasadziła naturalnie wyglądające enklawy kwiatowe tzw. ukośne pokosy. Royal Horticultural Society (RHS) to organizacja charytatywna zajmująca się ogrodnictwem, która organizuje coroczne wydarzenia, w tym słynny na całym świecie Chelsea Flower Show. Wydarzenie odbywa się w szczycie wiosny w maju, promując sprzedaż kwiatów i innych roślin. Są również wystąpienia innowacyjnych projektantów i można obejrzeć tradycyjne i najnowsze trendy ogrodów angielskich.

Tradycyjne ogrody w stylu angielskim.

Tradycyjne ogrody angielskie wbrew mniemaniu, są dość elastyczne. Termin ten oznacza, bowiem różne rzeczy dla różnych ludzi, ale ogólnie rzecz biorąc, odnosi się do rodzaju ogrodów, które można znaleźć na większości działek w całej Wielkiej Brytanii. Tradycyjne ogrody angielskie czerpią inspirację z okazałych domów i zazwyczaj koncentrują się na trawniku, alejkach i starannie dobieranych gatunkowo kwietnych skupiskach. Efektem końcowym jest jednak obecnie połączenie tradycyjnych zasad tego stylu, z tymi wypracowanymi w trakcie ostatnich 100 lat projektowania ogrodów.

Zależnie od elementów architektury planowanych budowli, ogród w stylu angielskim może imitować na przykład krajobraz okresu europejskiego gotyku, starożytnego Rzymu czy antycznej Grecji. Ten styl ogrodu wykorzystuje zarówno linie proste jak i zakrzywione, a sadzenie jest tu zasadniczo bardziej symetryczne. Rośliny zimozielone są często stosowane ze świetnym efektem do zamykania i wyznaczania obszarów nasadzeń. Wiktoriańczycy poświęcili się temu stylowi i wprowadzili nas do stosowania typowych roślin rabatowych, w ramach tego programu. Odmianą typowego, tradycyjnego stylu angielskiego, jest angielski ogród chiński, zawierający elementy architektury antycznej Dalekiego Wschodu, jak łukowate mostki, chińskie altany z pagodami, drzewka przycinane w stylu bon-sai itp.

Czytaj również  Piwonie

ogród angielski jak wygląda

Dobrze wykonany z zachowaniem równowagi i dbałości o otoczenie, tradycyjny ogród angielski jest jednym z najtrudniejszych, a zatem satysfakcjonujących sposobów zaprojektowania roślinnego otoczenia. To dość formalny typ ogrodu, mimo, iż dąży do zjednoczenia z dziką naturą. Ten rodzaj sadzenia jest również dość kosztowny i czasochłonny, a przez to mniej atrakcyjny dla współczesnych gospodarstw domowych, które nie mają zespołów ogrodników do ich utrzymania. Formalne ogrody tradycyjne są, więc obecnie upraszczane, by były łatwiejsze w zarządzaniu.

Wiejskie ogrody w stylu angielskim.

Tradycyjne ogrody angielskie na wsiach maj szczególną wymowę i są kwintesencja omawianego stylu. Angielskie ogrody wiejskie obejmują, co prawda typowe staromodne zasady projektowania, są jednak również coraz bardziej zgodne z nowoczesnym stylem życia. Trzeba tu unikać roślin i struktur, które są zbyt nowoczesne, ponieważ mogą wydawać się nie na miejscu w tym stylu w wiejskim otoczeniu.

Zwykli Anglicy na wsiach pierwotnie używali swoich małych działek przede wszystkim do uprawy warzyw i owoców, a także roślin kwitnących do wazonów. Nie musi to jednak obecnie oznaczać wydzielania oddzielnego obszaru do uprawy żywności. Częścią tego stylu jest, bowiem mieszanie owoców i warzyw z resztą nasadzeń typowo ozdobnych ogrodowych. Jest to jak najbardziej na miejscu.

Przykładowo, fasolka szparagowa zaczęła swoje życie w Wielkiej Brytanii, najpierw jako kolejna roślina ozdobna. Dopiero później odkryto, że ma całkiem dobre, jadalne strąki. Wiejskie ogrody angielskie są wiec idealne dla zapalonych działkowiczów, ponieważ pozwalają na ciągłe pozyskiwanie nowych roślin do różnych celów – zioła, warzywa, owoce i kwiaty.

ogród w stylu angielskim

Angielski ogród w odsłonie śródziemnomorskiej.

Styl śródziemnomorski to fantastyczny sposób, abyśmy poczuli, że żyjemy w cieplejszych klimatach. Dzięki starannemu doborowi roślin można naśladować wygląd wielu roślin pochodzących z basenu Morza Śródziemnego, zachowując jednocześnie styl nasadzeń i kompozycje typowe dla ogrodu angielskiego. Niektóre rośliny, takie jak zioła, są odporne i jeśli zostaną posadzone w miejscu z dobrym drenażem, powinny doskonale kwitnąć i rozrastać się w większości brytyjskich ogrodów. Dodajmy do tego łagodną kostkę brukową lub żwir na alejki, a jako element architektoniczny – np. parę starych francuskich krzeseł i starą włoską altanę, a stworzymy swój własny ciepło-wakacyjny ogród angielski.

Czytaj również  Figa drzewo

Miejski ogród w stylu angielskim.

Architektura krajobrazu przezywa obecnie prawdziwy renesans. Miedzy innymi znana brytyjska pisarka (autorka książki „Urban Gardens”) i projektantka ogrodów Ann-Marie Powell oferuje nowoczesne podejście do ogrodu angielskiego. Zaleca m.in. stosowanie lokalnych materiałów do tworzenia elementów architektonicznych, dla tworzenia maksymalnie naturalnego otoczenia. Kolorową mieszankę zielnych granic, łąk, sadów i ogrodów warzywnych, łączy z nowoczesnym domem, w jednolicie harmonijny krajobraz. W architekturze miejskiej zwykle brakuje ziemi i miejsca, wiec siłą rzeczy ogrody angielskie, jak i każde inne, stały się tu często wręcz minimalistyczne.

Już od wczesnych lat XX w. projektanci obmyślali pomysły, na stworzenie czystych schematów architektonicznych we wszystkich aspektach życia. W ogrodzie można to osiągnąć, zachowując ostrożność w obszarach zarówno trudnego kształtowania krajobrazu, jak i nasadzeń. Wystarczy ograniczyć wielość użycia kolorów i gatunków czy odmian roślin. Które powinny być do tego raczej niezbyt wielkie. Za to wytrzymałe na silne nasłonecznienie lub mocny cień, przesuszanie i ograniczoną ilość podłoża. Na balkonach i tarasach w miejskich blokach, stosując te minimalistyczne zasady. Również można stworzyć, choć namiastkę ogrodu w stylu angielskim. Mniej znaczy, bowiem więcej w ogrodzie mimimalistycznym.