Choroby brzozy Youngii

Rate this post

Od lat bardzo modne są drzewiasto-krzewiaste nasadzenia przydomowe. Rekordy powodzenia bija przy tym zminiaturyzowane drzewa i krzewy. Jedną z takich odmian jest brzoza brzoza brodawkowata ’Youngii’. Masz duży ogród z drzewami i chcesz odpowiednio dbać o ich kondycje i stan zdrowotny? Konieczne przeczytaj ten artykuł i sprawdź kompleksowe informacje na temat – choroby brzozy Youngii.

Youngii brzoza brodawkowata co to za roślina?

Brzoza brodawkowata ’Youngii’ (łac. Betula pendula 'Youngii’ syn. Betula verruculosa 'Youngii’) to krótkowieczne drzewo liściaste. Ten gatunek brzozy rzadko bowiem dożywa 100 czy 200 lat. W botanice zalicza się ją do rodziny brzozowatych (Betulaceae), rzędu bukowce (Fagales), nadrzędu różopodobne (Rosanae) i klasy Magnoliopsida. Wyżej w systematyce jest to nadklasa okrytonasienne/okrytozalążkowe (Magnoliophyta syn. Angiospermae), podgromada rośliny nasienne (Spermatophyta, dawniej Anthophyta) i gromada  naczyniowe (Tracheophyta).

Brzoza brodawkowata 'Youngii’ ma powolny wzrost, teoretycznie do max 10 m wysokości. Rzadko jednak dorasta tak wysoko. Wzrost jest u tego gatunku uzależniony także od miejsca szczepienia odmiany szlachetnej na naturalnej podkładce i dalszego sposobu jej prowadzenia. Normalnie dorośnie jedynie niewiele wyżej, niż wysokość szczepienia.

Możliwe jest jednak wywołanie wyższego wzrostu. W tym celu trzeba podwiązać jeden z grubszych pędów do wysokiego pionowo wbitego obok drzewka palika i prowadzić go coraz wyżej. Stanie się szybko pędem przewodnikiem, który wywinduje drzewko na wyższą wysokość.

Brzoza Youngii wygląd i cechy szczególne.

Brzoza brodawkowata odmiany ’Youngii’ posiada charakterystycznie szeroko parasolowatą i często nieregularną koronę gałęzi. Gałęzie korony są przy tym gęste i mocno przewieszone w dół. Poszczególne pędy są również cienkie i wiotkie. Kora na pniach i starszych gałęziach ma kolor kredowobiały. Kora pni starszych drzew, w swej dolnej części staje się gruba, niemal czarna i głęboko popękana.

Wyższe części pnia i starsze gałęzie mają natomiast korę zwykle białawą i gładką oraz łuszczącą się okrężnie cienkimi płatkami. Z kolei młode gałązki są cienkie, nagie i szorstkie. Ponadto pokrywają je gęsto twarde, białawe brodawki, od których wzięła się nazwa całego gatunku. Rozlokowane na końcach młodych gałązek pąki okrywa 5-6 łusek.

choroby brzozy Youngii

Zielone od góry i jaśniejsze od spodu liście rosną skrętolegle na pędach. Liście te są nagie, ogonkowe i pojedyncze. Ich długość wynosi ok. 3-7 cm. Kształt mają jajowato-romboidalny o szerokiej i klinowatej nasadzie. Wierzchołek jest ostry i nieco wydłużony. Liście są ponadto w sposób nierównomierny podwójnie piłkowane. Młode wiosenne liście są jasnozielone i lepkie, wydzielają też intensywny roślinny zapach. Z kolei jesienią ulegają atrakcyjnemu przebarwieniu na kolor złocistożółty. Potem opadają całkowicie na zimę.

Czytaj również  Choroby roślin balkonowych

Brzoza Youngii podstawowe wymagania uprawowe.

Brzoza brodawkowata ’Youngii’ preferuje stanowiska słoneczne i najlepiej osłonięte od zbytniego wiatru. Jest przy tym całkowicie mrozoodporna i odporna na suszę, choć posiada płytki system korzeniowy. Jeśli jednak wystąpi gwałtowny spadek wód gruntowych (np. związany z melioracją lub długotrwałą suszą), drzewko może zacząć zasychać i zamierać.

Brzoza brodawkowata ’Youngii’, jak wszystkie brzozy jest też wrażliwa na zasolenie podłoża. Szkodzą jej też przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, w tym przede wszystkim związki siarki, azotu i fluoru. Brzozy te nie nadają się przez to do nasadzeń miejskich oraz przy ulicach i arteriach komunikacyjnych.

Brzozę brodawkowatą ’Youngii’ mogą ponadto atakować scharakteryzowane poniżej choroby i szkodniki.

Choroby brzozy Youngii – antraktoza brzóz.

Najpierw na wiosnę pojawiają się drobne i ciemnobrązowe, okrągłe w zarysie o postrzępionych brzegach plamy. Wywołują je zarodnikowe formy grzyba Discula betulina syn. Gloeosporium betulinum i G. betulicola. Atakują głównie dolne młode liście. Plamy te widać na obu stronach blaszek liściowych i ulegają szybkiemu powiększaniu. Otoczenie plam i dalsze partie żółkną coraz mocniej, aż w końcu zaatakowane liście opadają.

Nieraz też opadają nawet dopiero co zaatakowane liście. Uwalniane zarodniki grzybowe roznosi wiatr i prądy powietrza. W ten sposób zarażają sąsiednie gałęzie i inne rośliny. Zapobieganie i zwalczanie tej choroby polega na usuwaniu i paleniu opadłych liści. Konieczne są też 2-3-krotne opryski co 7–10 dni. Zalecane naprzemiennie preparaty to Eminent Star 312 SL (0,05%), Domark 100 EC (0,05%) lub Score 250 EC (0,05%).

Do kolejnego oprysku powinien być natomiast użyty Clortosip 500 SC (0,2%) lub Bravo 500 SC (0,2%). Trzeci w kolejności powinien być środek Rovral Flo 255 SC (0,2%). Następnie zaleca się Sarfun 500 SC (0,1%), Sarbrawit 530 SC (0,25%), Topsin M 70 WP (0,1%). Mogą też być różne formy Dithane lub Penncozebu (0,2-0,35%).

Choroby brzozy Youngii – czarna plamistość brzóz.

Objawem są okrągłe jasnobrązowe plamy z ciemnobrązowymi brzegami na liściach. Mają średnicę 4-6 mm i często zlewają się ze sobą. Zaatakowane liście żółkną i opadają. Jest to choroba grzybowa Marssonina betulae. Grzyby rosną na górnej stronie blaszki liściowej, w miejscu plam, jako ciemnobrązowe, płaskie acerwulusy.

Czytaj również  Jak wytępić ślimaki w ogrodzie?

Ich zarodniki roznoszą krople wody deszczowej i owady. Jak w przypadku wszystkich chorób grzybowych, grzyb ten zimuje w opadłych liściach w ściółce. Zapobieganie i zwalczanie polega więc na ich usuwaniu i paleniu. Zaleca się ponadto 2-3-krotne opryski co 7-10 dni. Należy je robić naprzemiennie fungicydami Clortosip 500 SC (0,2%) lub Bravo 500 SC (0,2%). Kolejny oprysk środkami Domark 100 EC (0,05%), Eminent Star 312 SL (0,05%) lub Score 250 EC (0,05%).

Potem należy użyć Mirage 450 EC (0,05%), Sportak Alpha 380 EC (0,05%) lub Sportak 450 EC (0,05%). Na koniec stosuje się Topsin M 70 WP (0,1%), Sarfun 500 SC (0,1%) lub różne formy Dithane i Penncozeb (0,2-0,35%).

Choroby brzozy Youngii – mączniak prawdziwy brzóz.

Objawem są pojedyncze, białe i pajęczynowate plamy na dolnej stronie liści. Mają średnicę ok. 0,5 cm i zlewają się ze sobą, aż pokryją całą powierzchnię. Na nich rosną jasnobrązowe, potem czerniejące mikrogrzybki wielkości 0,2-0,4-mm. Na dolnej stronie liści też jest nalot grzybni, ale tylko z zarodnikami konidialnymi. Gatunkiem tak atakującym jest grzyb Phyllactinia guttata. Grzybnia wrasta również do komórek miękiszu liściowego, skąd pobiera składniki odżywcze.

Strzępki grzybni wyrastają potem na zewnątrz przez aparaty szparkowe liści. Zaraźliwe zarodniki przenoszone są przez wiatr i deszcz, a zimują w opadłych liściach. Zapobieganie i zwalczanie polega na zbieraniu i paleniu opadłych liści. Niezbędne są też 2-3-krotne opryski jednym z fungicydów: Discus 500 WG (0,03%) lub Amistar 250 EC (0,1%), Eminent Star 312 SL (0,05%), Domark 100 EC (0,05%), Discus 500 WG (0,03%), Score 250 EC (0,05%) lub Systhane 125 EC (0,03%).

Kolejny oprysk robimy natomiast preparatem Nimrod 25 EC (0,2%) lub Rubigan 12 EC (0,03%). Jako trzeci stosujemy Saprol 190 EC (0,15%), a potem Mirage 450 EC (0,05%), Sportak Alpha 380 EC (0,05%) lub Sportak 450 EC (0,05%).

Choroby brzozy Youngii – rdza brzóz.

Objawami od połowy lata są liczne pomarańczowe brodawki na spodzie liści. Na górze blaszek liściowych tworzą się najpierw chlorotyczne, a później żółte i brązowo zasychające plamy. Jesienią powstają też dodatkowe brązowe brodawki na spodzie liści. Zmiany wywołuje grzyb Melampsoridium betulinum. Jest to rdza dwudomowa i pełno cyklowa. Na igłach modrzewi wywołuje spermację (zarodniki płciowe) i zarodniki zdolne do wtórnych infekcji ze zmianą żywiciela. Na brzozach powstają letnie zarodniki infekcyjne oraz zarodniki przetrwalnikowe. Uwalniane wiosną z igieł modrzewi ecjospory zakażają liście brzozy.

Czytaj również  Szkodnik niszczący meble

W połowie lata, na liściach brzóz widoczne są już wspomniane pomarańczowe skupienia zarodników o średnicy ok. 0,5 mm. Następują potem kolejne fale infekcji nowymi zarodnikami. Sprzyja im temperatura 20-25°C. Od infekcji do pojawienia się nowych skupisk grzybni upływa ok. 2 tyg. Takie ponowne zakażenia mogą się powtarzać wielokrotnie aż do jesieni. Grzyb zimuje na opadłych liściach, a wiosną znowu zakaża najpierw igły modrzewi.

Zimują też często i zarodniki z 2 pokolenia, które zakażają wiosną od razu liście brzóz. Zapobieganie i zwalczanie polega na zbieraniu i paleniu opadłych liści. Nie należy też sadzić brzóz obok modrzewi. Zalecane są też kilkukrotne opryski co 10 dni. Stosuje się przemiennie fungicydy: Amistar 250 EC (0,1%), Bumper 250 EC (0,05%), Bayleton 5 WP (0,2%), Discus 500 WG (0,03%) lub Score 250 EC (0,05%). Kolejny oprysk robi się Saprolem 190 EC (0,15%), a następnie różnymi formami Dithane i Penncozebu (0,2-0,35%).

Choroby brzozy Youngii – zamieranie pędów.

Objawami są ciemnobrązowe, zapadnięte plamy na pędach, zwykle w miejscach zranienia. Plamy te stopniowo obejmują potem cały obwód pędów. Kora pęka w tych miejscach, odsłaniając gołe drewno. Części pędów znajdujące się powyżej stopniowo przez to obumierają. Infekcje wywołuje grzyb Phomopsis sp.

Uwalnianiu się jego zarodników sprzyja deszcz i podlewanie deszczownią. Zarodniki grzyba przenoszą też owady. Zapobieganie i zwalczanie polega na wycinaniu chorych pędów. Trzeba też stosować opryski fungicydem Topsin M 70 WP (0,1%) lub Sarfun 500 SC (0,1%) czy Sportak Alpha 380 EC (0,05%).