Heat pack, wkład grzewczy do przesyłek

1.5/5 - (2 votes)

Od paru lat coraz większą popularność zdobywają sobie wkłady grzewcze heat pack. Można je używać do różnych celów Chodzi np. ogrzewanie wrażliwych przesyłek i puszek z napojami czy jedzeniem, albo rozgrzewanie rąk zimą. Szczególnie korzystne i popularne jest używanie takich podgrzewaczy w przesyłkach np. z owadami, larwami itp. Na czym jednak polega ta technologia? Chcesz sprzedawać lub kupować na przykład żywe zwierzęta, jak owady, larwy, poczwarki? Konieczne wypróbuj heat pack, wkład grzewczy do przesyłek. Sprawdź jak to działa! 

Heat pack, wkład grzewczy do przesyłek – co to jest?

Technologia heat pack to opakowania samonagrzewające, zwane też inaczej opakowaniami aktywnymi lub termoaktywnymi. Użyta tu technologia umożliwia proste i szybkie podgrzanie zawartości takiego opakowania. Ogrzewanie heat pack jest stosowane na przykład do termicznego ogrzewania żywności, przesyłanych zwierząt, zziębniętych dłoni i stóp itp.

Ogrzewanie zachodzi przy tym bez konieczności używania energii prądu czy innych zewnętrznych źródeł ciepła. Tylko jak to działa i skąd czerpie energię? Na czym polega ta technologia? Chcesz sprzedawać lub kupować na przykład żywe zwierzęta, jak owady, larwy, poczwarki? Konieczne wypróbuj heat pack, wkład grzewczy do przesyłek. Sprawdź jak to działa!

Heat pack, wkład grzewczy do przesyłek – na czym to polega?

Użyta tu technologia nie polega na czerpaniu ciepła z prądu, oleju czy benzyny, podobnie jak to jest w zapalniczkach. Ogrzewacze heat pack nie działają też na baterie i nie ładuje się ich. Co więc jest ich paliwem? Co wytwarza w nich ciepło? Otóż omawiane pakiety grzewcze heat pack są oparte na egzotermicznej reakcji chemicznej, która wydziela ciepło. Nie działają natomiast jak elektryczna grzałka na prąd, energię odnawialną słońca czy inne paliwo. Pakiety heat pack mogą przy tym nie tylko ogrzewać, ale też chłodzą się samodzielnie. W takim wkładzie grzewczym heat pack może znajdować się węgiel akrywny, sproszkowane żelazo, wermiculit, sól i woda.

Samonagrzewające puszki heat pack z napojami działają podobnie jak ogrzewane w ten sposób paczki. Mają podwójne komory w środku, przy czym jedna zewnętrzna otacza drugą wewnętrzną. Puszki z wkładem grzewczym są więc pojemnikami trójściennymi. Rozwiązania są tu dwojakiego rodzaju. Najczęściej wewnętrzna komora zawiera jedzenie lub napój. Natomiast zewnętrzna komora jest napełniona chemikaliami, które po zmieszaniu ulegają reakcji egzotermicznej wytwarzającej ciepło. Aby podgrzać zawartość puszki, trzeba jedynie pociągnąć specjalny pierścień zamontowany na puszce. Inne częste rozwiązanie to naciśnięcie dna puszki, które odkształca się, przełamuje i zwalnia membranę/zaporę.

Czytaj również  Roślina do wyrobu koszyków

Bariera ta utrzymuje chemikalia w zewnętrznej komorze z dala od wody. Jeśli jednak naciśniemy dno puszki, przebija ono membranę i umożliwia zmieszanie się wody iwraz z czynnikiem grzewczym. Dochodzi do reakcji chemicznej uwalniającej ciepło. W innym typie puszek, chemikalia znajdyują się są w komorze wewnętrznej otoczonej komorą zewnętrzną z napojem. 

Do podgrzania trzeba nacisnąć dno puszki, co przełamuje barierę oddzielającą wodę z substancją chemiczną. Pakiety grzewcze heat pack działają ogólnie na tej samej zadzie mieszania substancji z wywołaniem reakcji chemicznej.

heat pack wkład grzewczy do paczek

Heat pack wkład grzewczy do przesyłek – jaki środek chemiczny jest czynnikiem grzewczym?

W samonagrzewających się opakowaniach i pakietach heat pack źródło ciepła pochodzi z reakcji egzotermicznej. Reakcja taka wydziela sporą ilość ciepła. W sprzedaży są pakiety heat pack z różnym chemicznym czynnikiem grzewczym. Zachodzą więc w nich także różne reakcje chemiczne zależnie od produktu. Bardzo popularny jest tlenek wapnia powodujący reakcję: CaO (s) + H 2 O (l) → Ca (OH) 2 (s). Stosowany jest również siarczan miedzi z cynkiem w proszku, choć reakcja jest tu mniej wydajna: CuSO 4 (s) + Zn (s) → ZnSO 4 (s) + Cu (s).

Inne używane substancje chemiczne, to bezwodny chlorek wapnia, tanie i bezpieczne w użyciu wapno palone (tlenek wapnia i woda). Niekiedy stosowany jest także drobno mielony proszek magnezu z odrobiną żelaza i soli kuchennej. Po połączeniu z wodą, mieszanina ta wywołuje egzotermiczną reakcję bezpłomieniową. Nowsze rozwiązania bazują na podobnej reakcji bardziej reaktywnego proszku metalu (np. glin, magnez), z mniej reaktywnym tlenkiem metalu (np. tlenek żelaza, dwutlenek krzemu).

Heat pack, wkład grzewczy do przesyłek – jak coś takiego należy używać?

Wkłady grzewcze heat pack powinny być zawsze maksymalnie świeże przed użyciem. Okres ważności tego typu akcesorów wynosi przy tym zwykle ok. 3 lat. Obecnie w sprzedaży są już ogrzewacze niemal dwukrotnie większe od oferowanych do niedawna. Popularne ogrzewacze znanego producenta CricketsFarm.pl mają wielkość 20×15 cm i wagę 150 g. Mogą działać przez 40-48 godzin. Mniejsze ogrzewacze ważące ok. 80 g nie grzeją aż tak długo.

Czytaj również  Czy kwiaty hibiskusa są jadalne?

Termo aktywne wkłady heat pack stosuje się najczęściej do paczek z kwiatami , owadami, larwami, poczwarkami i innymi małymi zwierzętami. Po celowym rozhermetyzowaniu takiego ogrzewacza dochodzi do reakcji chemicznej jego zawartości i wydzielania ciepła. Po ok. 5 min. od wstawienia wkładu do wnętrza przesyłki, zaczyna się nagrzewać, by po ok. 30 min. dojść do 45-50°C. Taka wysoka temperatura utrzymuje przez 40-48 godzin. Uruchomiony wkład oddaje ciepło, utrzymując pożądaną stałą temperaturę wewnątrz paczki. Szkoda, że takie podgrzewacze są jednorazowe.

Poniżej opisujemy jak dokładnie je używać:

rozpakuj wkład na chwilę przed zapakowaniem paczki, by mógł się rozgrzać, ale nie wypalić całkowicie;

włóż go potem do środka paczki z dala od jej ścianek. Pozwoli to uzyskać równomierny rozkład temperatury w paczce i zredukuje ewentualną utratę ciepła;

obłóż paczkę z zewnątrz izolacyjnym styropianem lub używaj już gotowego opakowania ze styropianu, jako izolacji dodatkowej;

wewnątrz należy też wkład unieruchomić, np. przyklejając go, by się nie przesuwał w czasie transportu. Wkład nie może też bezpośrednio dotykać pojemników i pudełek ze zwierzętami, by ich nie przegrzać i tym nie zabić; jeśli wielkość paczki przekroczy gabaryt A Poczty Polskiej, zastanów się, czy jej gabaryty nie wymagają, by do takiej większej paczki nie włożyć dwóch albo nawet więcej wkładów heat pack. 

Heat packwkład grzewczy do przesyłek i nie tylko – do czego jeszcze?

 Pakiety heat pack są bardzo uniwersalne. Można je wykorzystać np. w podróży, na działce, w szkole, na biwaku, wycieczce itp. Wkłady tego typu wraz z naczyniami grzewczymi (puszkami) stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Niewiele osób nie kojarzy już o co chodzi, gdy o nich mowa. Obecnie używa ich także wojsko, policja czy inne podobne służby w akcjach specjalnych, podczas klęsk żywiołowych itp. Służą w sytuacjach, gdzie konwencjonalne gotowanie nie może być stosowane. 

Opakowania i wkłady termiczne heat pack często używa się nawet do podgrzewania gotowych paczek z daniami głównymi. Można nimi podgrzewać zarówno potrawy mięsne, jak i warzywne. Pojemniki heat pack są też niezastąpione w ogrzewaniu płynów, jak kawa i herbata, czy gotowe zupy. Omawiane pakiety grzewcze są jednak szczególnie ważne w obrocie niektórymi przesyłkami.

Czytaj również  Kasztany

Są na przykład niezastąpione, gdy przesyłamy pojemniki i klatki z małymi zwierzętami. Dodaje się je do paczek z owadami, larwami czy poczwarkami sprzedawanymi wędkarzom, akwarystom oraz miłośnikom gadów i płazów. Nawet zima dotrą dzięki temu do celu całe i żywe. Z technologią heat pack nie trzeba martwić się o wychłodzenie!

Heat pack, wkład grzewczy do przesyłek – sprawdzony producent.

Popularne są na przykład tego typu wkłady grzewcze renomowanej marki CricketsFarm.pl. Jak podaje producent, zapewniają one bezpieczeństwo transportu zwierząt przy temperaturach do -5°C. W paczkach w postaci pojemników styropianowych, utrzymują jednak ciepło w środku także przy niższych temperaturach. Wystarczy tylko rozpakować wkład i włożyć go do paczki. Będą bezpiecznie ogrzewać przesyłkę dłuższy czas. Producent CricketsFarm.pl zapewnia, że jego wkłady utrzymują stałe ciepło przez ok. 48 godzin.

Dokładnie tyle trwa podróż przesyłek priorytetowych w Polsce. Żywe zwierzęta mogą więc bezpiecznie być przesyłane w takich paczkach. Inna znana i polecana firma produkująca omawiane wkłady, to Aqua Heat Pack. Takich producentów jest zresztą więcej. Firmy zajmujące się hodowlą i wysyłką zwierząt od lat zmagały się z wieloma kłopotami w tym względzie. Jednym z nich było właśnie utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz paczki. Teraz jednak to już nie problem. Obecnie dostepne wkłady heat pack spełniają wszystkie wymagania zwierząt i hodowców.

Heat pack wkład grzewczy do przesyłek jest w pełni bezpieczny!

Zoptymalizowano je bowiem także pod kątem używania w wysyłce zwierząt. Ich maksymalna generowana temperatura nie grozi poparzeniem. Przykładowo, wkłady grzewcze CricketsFarm.pl mają wielkość 20 x 15 x 1 cm. Ważą 150 g i generują średnią temp. 50°C, maksymalnie 55°C. Grzeją przez ok. 48 godzin i są sprawne do użycia przez ok. 4-5 lat.

Wszystkie wkłady heat pack zużywają również nieco tlenu w czasie chemicznego generowania ciepła. Jednak ilość ta jest znikoma i absolutnie nie zagraża zdrowiu czy życiu przesyłanych w ten sposób zwierząt. Także produkty chemiczne powstające w wyniku zachodzącej reakcji grzewczej nie są w żaden sposób szkodliwe. Warto więc wypróbować heat pack pierwszy raz!